Šport pomáha. Proti čomu?

Zaradiť do svojho každého dňa šport nie je na škodu. Nielen, že tým potešíme svoje zdravie a výrazne tým prospejeme svojej postave, ktorá bude čoskoro ako z titulnej stránky časopisov, ale aj tým pozitívne ovplyvníme náš život po mnohých iných stránkach. Ako konkrétne nám šport môže pomôcť a prečo vlastne takto blahodárne pôsobí?

Proti hnevu aj smútku

Každý človek sa niekedy cíti sám, nahnevaný, aj smutný, prípadne ho z nejakého dôvodu trápi zlá nálada. Nejedná sa však o stavy, v ktorých by ste museli vytrvať, kdeže. Dokonca nemusíte nutne siahať ani po alkohole, ktorý navyše problémy nevyrieši, ale mnohokrát ešte viac prehĺbi. Ďaleko lepšie urobíte, ak sa oblečiete do športového a vyrazíte za nejakou športovou aktivitou. Pretože práve o športe to je.

Šport totiž funguje na všetky spomínané stavy ako taká magická formulka. Pri cvičení sa človek musí sústrediť na úplne niečo iné, nie na svoje problémy, ktoré ho trápia. Navyše sa produkujú hormóny šťastia, takzvané endorfíny, ktoré popudzujú negativitu a zlepšujú našu náladu. Zabíja sa tým navyše aj stresový hormón kortizol, ktorý stojí za vznikom spomínaných stavov.

Aj dvadsať minút stačí

Nemusíte sa však trápiť v posilňovni príliš dlho. Aj iba dvadsať minút stačí na to, aby ste zabili ony negatívne stavy, kvôli ktorým prichádzate (možno) na veľmi negatívne myšlienky.

Skvelou športovou aktivitou, ktorá by zahnala všetky spomínané chmúry, je napríklad joga. Aj keď samozrejme box je tiež riešením, kedy zo seba môžete vyliať všetku zlosť, jóga však vie dokonale harmonizovať našu myseľ. Prekysličí telo aj mozog a sľubuje dokonalé uvoľnenie.

Pokiaľ však nemáte chuť do takého cvičenia, môžete staviť na najprirodzenejší pohyb na svete – na chôdzu. Prechádzka nemusí byť nutne celodenným výletom, ale môže to byť len krátka dvadsaťminútovka, ktorú si doprajete napríklad v parku alebo v prírode.

Alebo to skúste s tradičným behom, ku ktorému si nachádza cestu stále viac ľudí. Aj v tomto prípade ale platí, že aby ste dlhodobo predchádzali hnevu alebo depresiám, musíte športovať na pravidelnej báze.