Škrečok ako obľúbený maznáčik – ako o neho správne starať?

Deti sú jedna veľká radosť, ale samozrejme tiež starosť. Je nutné podotknúť, že niekedy s deťmi nevieme, čo by sme robili, pretože skrátka sú vyberavé a len tak niekam sa im nechce. Samozrejme by sme si mali uvedomiť, že ak máme deti, potom je to pre nás akási výhra, o ktorú sa ale musíme starať po zvyšok svojho života. Veľakrát s deťmi jazdíme na dovolenke, na výlety, potom im už len nadeľujeme darčeky pod stromček, o ktorej si napísali Ježiškovi. Keď sú deti malé, ešte im vieme, čo kúpiť, ale keď už vyrastú, tak bohužiaľ – už nie je tak jednoduché vedieť, čo im kúpiť, aby to ocenili.

Keď sú deti malé, ocenia predovšetkým hračky, ale tú najväčšiu radosť majú z ojedinelého darčeka. Medzi také ojedinelé darčeky patria napríklad zvieratá, vďaka ktorým by sa naučili zodpovednosti, pretože predsa len sa musí o zvieratá starať. Vhodnou takouto skúškou zodpovednosti je škrečok, ku ktorému by mohli deti dostať ešte nejakú príručku, ako sa o ne správne starať. Avšak nie je to nič ťažké, len to chce vedieť to najzákladnejšie.

Kedy škrečkovi čistiť klietku?

Škrečok je zviera, ktoré žije predovšetkým v noci a vo dne spí. Ovšem je schopný urobiť neporiadok kedykoľvek – či už je to ráno alebo večer. Klietka alebo akvárium (záleží, kde škrečka máte), by sa malo čistiť raz za týždeň. Vymedzte si preto na to jeden deň v týždni či cez víkend, kedy budete poctivo a pravidelne klietku čistiť. Niektorí na to nedbajú a škrečkovi čistí jedenkrát za mesiac, ale piliny, v ktorých žije, nielen zapáchajú, ale škrečok v nich pokojne môže aj ochorieť vďaka neporiadku, ktorý si narobil, a ktorý si on sám nemôže upratať.

Kedy škrečka kŕmiť?

Rad ľudí škrečka kŕmia denne. V tomto prípade však záleží len na druhu škrečka. Malí škrečkovia sa veľakrát môžu kŕmiť raz za dva dni alebo každý druhý deň. Niekedy totiž nestihnú zjesť všetko to, čo im nachystáte. Kŕmenie pre škrečka sa samozrejme nájde dnes už na každom rohu. Pokojne sa mu raz za čas môže dať aj malá mrkva.

Mnoho ľudí dáva škrečkovi do klietky ruličku od toaletného papiera. Je to však zle! Ruličku rozhryzie, čo znamená, že pár dní nebude môcť ani jesť, pretože sa neúmyselne želajú papiera, a to pre škrečka nie je rozhodne vôbec dobré.