Prišli k nám prvé peňaženky počas francúzskej revolúcie?

Doby, kedy sme nosili peniaze vo forme kovových mincí v mešcami okolo pása, už sú dávno preč. V súčasnosti potrebuje každý z nás peňaženku, do ktorej by si mohol finančnú hotovosť uložiť. Dôležitá je pritom praktická stránka veci, ale aj farba, veľkosť, zapínanie, druhy priehradiek.

Kolískou je Amerika v 17. storočí

Kožené opasky majú dlhú tradíciu a sú stále veľmi obľúbené. Nielen, že podrží nohavice, ale stávajú sa aj veľmi elegantným doplnkom, ktorý príjemne ladí s celkovým outfitom. Môže vhodne dopĺňať treba klobúk, topánky či rukavice, byť zladený do rovnakého tónu. Pánska móda sa niekedy trochu podceňuje. Pritom práve pánske opasky sa stávajú veľmi elegantná súčasťou oblečenia. Podobný úlohu majú aj pánske peňaženky. História peňaženiek sa vinie dlho do minulosti a veľmi úzko súvisí so vznikom prvých papierových bankoviek. Tie sa objavujú už v Amerike niekedy v 17. storočí. V Európe na ne zrejme narazíme v dobe francúzskej revolúcie po roku 1789. Táto udalosť totiž so sebou priniesla množstvo módnych noviniek. Od tej doby ale peňaženky urazili hodný kus cesty.

Kabelky po vzore francúzskych dvorných dám

Svoje špecifiká majú dámske peňaženky, ktoré veľmi často plnia nielen praktické úlohy, ale tiež slúži ako ozdoba a módny doplnok. Pánske peňaženky pritom bývajú skôr účelné, avšak to nevylučuje, aby zároveň boli aj elegantné. Stálicou pánskeho šatníka sa stávajú kožené peňaženky, ktoré sa vyznačujú kvalitou prevedenia a dlhou životnosťou. Veľa dlhé dejiny za sebou majú aj dámske kabelky. Napodiv aj ony majú praktické pozadie svojho vzniku, pretože dámy predovšetkým na francúzskom kráľovskom dvore potrebovali nejaké batožinu, do ktorého by si mohli ukladať svoje nevyhnutnosti. Kabelky túto požiadavku splnili. Úplne prvý kabelku možná nosila madam de Pompadour. Neskôr sa ale kabelky zväčšovali. Dnes sú vo veľkej obľube treba tzv. Crossbody cez rameno. Je možné dovnútra uložiť veľa vecí.