Päť českých hradov a zámkov, ktoré nezabudnite počas sezóny navštíviť

Keď máte na výber medzi americkou komédiou alebo českou rozprávkou, čo si vyberiete? Pokiaľ si vyberiete českú rozprávku, potom by ste mali tento rok v lete preskúmať hrady a zámky, ktoré sa na území Slovenskej republiky nachádza. Sezóna síce trvá až do neskorej jesene, počas leta je však času trochu viac – na jeseň už začnú práce na záhrade, konkrétne sa zberá úroda.

Ak ste teda fanúšikom slovenských rozprávok, preskúmajte hrady a zámky, kde sa tie najkrajšie nachádzali. Stojí za navštívenie, rovnako tak stojí za to prehliadka na konkrétnom panstva. Aby ste nemuseli dlho vyberať, kam sa pozriete, vybrali sme pre vás päť slovenských hradov a zámkov, ktoré stojí za to.

Zámok Červená Lhota

Zámok Červená Lhota je známy svojou nevšednou farbou. Spája sa s týmto zámkom skvelá legenda, preto sa oplatí ísť na prehliadku. Okolo zámku je rybník, na ktorom sa dá prejsť na lodičkách, preto neváhajte a sadnite na jednu z nich. Čo sa týka rozprávok, ktoré sa tu odohrávali, zámok môžete poznať z rozprávky Zlatovláska alebo napríklad O šťastie a kráse či Princezná na hrášku.

Štátna hrad Bezděz

Štátna hrad Bezděz môžete poznať nielen z rozprávok, ale hlavne z významného eposu Máj, ktorý má na svedomí básnik Karel Hynek Mácha. Práve on sa nechal tunajším hradom inšpirovať a vzniklo dielo, ktoré ovplyvnilo českú literatúru. V súčasnej dobe je hrad Bezděz jedným z najlepšie zachovaných hrad u nás.

hrad Karlštejn

Vraj na neho nemôžu ženy! To je však len povera, ktorú si vymyslel spisovateľ Jaroslav Vrchlický do svojho diela Noc na Karlštejne. Ženy na hrad mali prístup, veď tu nechal Karol IV. vybudovať kaplnku pre svoju manželku. Hrad môžete poznať z filmu Noc na Karlštejne.

zámok Konopiště

Keď sa opäť vrátime k zámkom, odporúčame navštíviť zámok Konopiště, kde sa každým rokom koná obľúbený hudobný festival. Okrem toho sa tu natáčala celý rad rozprávok, je to tiež dejisko mnohých historických udalostí.

Štátny zámok Buchlovice

Za Čertovou nevestou sa môžete pozrieť do Buchlovic, kde sa nachádza rovnomenný zámok. Je veľmi krásny, okolo neho sa rozprestierajú nádherné záhrady.