O čom vypovedajú kŕče našich nôh?
Kŕče v nohách nie sú problémom, ktorý by človeka nevykoľajil. Predsa len hovoríme o pocite, ktorý sa môže rovnať elektrickému prúdu. Je to veľmi nepríjemné, bolestivé, najčastejšie to postihuje športovcov, ale je pravdou, že kŕče sa môžu objaviť aj z iných dôvodov. Domnievať sa, že je to iba z pretiahnutia, je mylné. Faktorov majúcich vplyv na vznik nepríjemných problémov je viac ako dosť.
Kŕče môžu byť veľmi rizikové
Takzvané svalové kŕče vedia človeka vykoľajiť. Zatiaľ čo niekedy postihnú len jednu časť tela, inokedy môžu pôsobiť celkovo. Nebezpečné hlavne bývajú tie, ktoré sú spojené s bezvedomím, do ktorého môžu človeka dohnať. Aj preto sa nevypláca najmä početný výskyt kŕčov podceňovať, v ideálnom prípade by sa to malo čo najskôr riešiť s lekárom.
Vinníkov môže byť celá kopa
Kŕče ako také môžu byť spôsobené množstvom vecí. Niekedy za tým stojí nedostatok vitamínov, inokedy za to môže pitný režim. Z minerálov sú rizikový hlavne nedostatok vápnika, horčíka, draslíka a sodíka. Prípadne sa tiež môže stať, že veľký chlad tiež spustí nepríjemné pocity.
Spomínané stavy, ktoré vyvrcholia až bezvedomím, môžu byť tiež spojené s ďalšími príznakmi, ako je horúčka. Najčiernejšími scenármi sú potom mozgové infekcie.
Kde kŕče vznikajú najviac?
Ako už bolo spomenuté, existujú miestne alebo celkové kŕče, ktoré človeka až vyhodia zo svojho denného režimu. Medzi miesta, kde kŕče vznikajú najviac, patria dolné končatiny, ale výnimkou nie sú ani chrbtové svaly. Aby sme boli ešte konkrétnejší, medzi najpostihovanejšie miesta patrí lýtka alebo zadná strana stehien. Náchylnejšie bývajú (v prípade chrbtového svalstva) šije alebo bedrá, väčšinou však bolesti pramenia z celkového preťaženia.
Výnimočné nie sú ani kŕče, ktoré sa objavujú v miestach medzirebrových svalov. Tie sú však väčšinou signálom poruchy dychového stereotypu.