Multivitamínové doplnky nielen pre kulturistov

Doplnky stravy sú pre kulturistov veľmi dôležité. Nie je ale nutné pripomínať aké dôležité sú vitamíny a minerály pre každého človeka, či už svalovca alebo niekoho, koho športy nebaví. Aj u vitamínov a najmä u tých najdôležitejších sa často vyskytujú nedostatky v ich prirodzenej produkcii. Často sa teda musí dopĺňať, a ako inak, než doplnky stravy. Tieto doplnky sa na rozdiel od ostatných líši tým, že nemajú ani taký vplyv na cvičenie a svalstvo, ako na doplnenie vitamínových zásob orgánov zodpovedných za správnu funkciu celého tela.

Pokiaľ už sa teda rozhodnete pre multivitamínové doplnky, prečítajte si najprv pár informácií na tému výbere týchto doplnkov. Ak ste sa rozhodli pre lekáreň, nebojte sa zdôrazniť, že hľadáte doplnky pre športovcov. Tí majú totiž potreby na trochu vyššej hladine, pokiaľ ide o množstvo, ktoré má byť doplnené. Nebojte sa vitamínu C, u neho totiž takmer neexistuje maximum, pretože prebytok je vylučovaný spolu s močom.

Dávajte si pri výbere tiež obzvlášť pozor na to, či si nekupujete multivitamíny s vysokým obsahom vitamínu B. Jeho množstvo je totiž často zbytočne vysoké a môžete si často týmto zaplatiť za doplnok, ktorý Vám všehovšudy neprospeje v ničom. Béčko ale nezavrhujte úplne. Veľmi dôležitá je hladina vitamínu B6 a B12, ktoré menej prispôsobivým organizmom pomáhajú absorbovať niektoré horšie asimilující sa vitamíny. Nebojte sa ale opýtať. Ak budete nakupovať doplnky v lekárni, nebojte sa zveriť s problémami, ktoré Vás trápia. Vždy je lepšie sa zorientovať a nechať si poradiť. Odborníci Vám často môžu pomôcť viac, než si pomôžete sami. Vie totiž, ktoré vitamíny majú úspech, a ktoré sa na čo používa. Skrátka dopĺňajte vitamíny, pretože nedostatok základných vitamínov môže viesť aj k veľkým problémom, o ktorých ste doteraz nemali ani zdanie.