Mravce v kredenci? Poraďte sa s nimi vďaka našim tipom!

Hoci sa leto uchýlilo ku koncu a hmyz a podobná drobná háveď zaliezajú do svojich úkrytov, s armádou mravcov sa môžete vo svojom obydlí stretnúť stále. Síce sa javí ako neškodní a slabí súperi, ale realita je iná. Vďaka ich počtu, spoluprácu a občasné neviditeľnosti sú mravce obtiažnym hmyzom, ktorého likvidácia vám môže dať vskutku zabrať. Mravčia armády útočia najmä na vaše potraviny. Po krystalkách vám rozkrádať cukor z cukorničky, zalezú si do kompótov a domácich ovocných štiav od babičky a vrhnú sa na akýkoľvek zvyšok, ktorý sa u vás v domácnosti objavia. Niektoré druhy tohto hmyzu navyše nepríjemne hryzú. Ak aj vaše obydlie sužujú otravní mravce, dajte im raz zbohom a ukážte, kto je tu pán. V tomto článku nájdete hneď niekoľko rád, ako si s mravce poradiť. 

Voda nezaberá … 

Ak sa vo vašom dome či byte usídlili mravce, je dôležité mať na pamäti, že ich odstránenie nebude tak jednoduché. Ak sa pokúsite vyzrieť na ne s kanvicou s vodou, pravdepodobne zlyháte. Iste, zbavíte sa pár zrovna viditeľných jedincov, ktorí budú mať smolu a v moment vášho atentátu sa budú promenádovať na viditeľnom mieste, ale hlavné jadro mravčia armády zostane ukryté. S neúspechom sa stretnete aj pri pokuse o vynášaní alebo odfúkavania. 

Chémia? 

Jednou z možností ako sa zbaviť mravcov je použitie chemických prostriedkov. To sa ale môže škaredo vypomstiť. Prípravky určené na hubenie mravcov sú totiž škodlivé pre deti. Tie môžu v nestráženom okamihu prípravky požiť a spôsobiť si nimi škaredú otravu. Ďalším problémom je, že ak budeme prípravky aplikovať v kuchyni, kde sa mravce usadzujú najčastejšie, môžeme kontaminovať tiež samotné potraviny. Pri práci s chemikáliami si teda pozorne prečítajte návod na použitie a držte sa ho. 

Veľmi účinný je prípravok Loxiran, ktorý mravcom veľmi vonia a chutí. Je pre nich ale veľmi toxický. 

prírodné riešenie 

Vyskúšať môžete tiež prírodné prípravky a rady babky bylinkárky. Hovorí sa, že mravce odpudzuje vôňa majoránky a sušenej mäty. Vyskúšajte teda tiež tento variant. Rozvešajte tieto byliny po vašej domácnosti v miestach, kde sa mravce vyskytujú, a čakajte, či nezmizne.