Maškrtný jazýček alebo cukrovka?

Koho z nás nenaháňal na sladké? Tohle pozná snáď každý z nás. Po obede dostanete chuť na niečo sladké, viete, že by ste, ale cukor pre svoje zdravie a postavu mali vynechať. Tak odolávate celé popoludnie, ale večer po náročnom dni sa chuť zdvojnásobí a vy podľahnete.

Dôvodom ale nemusí byť iba váš maškrtný jazýček, ale aj zlý jedálniček či začínajúcich cukrovka.

cukrovka

Neustály pocit hladu či rôzne chute sú často prvotným príznakom cukrovky druhého typu. Ak tieto chvíle nastúpili z ničoho nič, nijak ste svoje stravovacie návyky nezmenili, je potrebné zvážiť, či nie je nutné navštíviť lekára a overiť si, či je všetko v poriadku.

cvičenie

Áno, cvičenie je správne a je súčasťou zdravého štýlu života, o tom niet pochýb. Ale ako sa hovorí, s ničím sa to nemá preháňať, a tak je to aj s cvičením. Ak cvičíte až príliš, spaľujete veľa kalórií a potom prichádza hlad. Vďaka pravidelnému a náročnejšiemu cvičenia máte rýchlejší metabolizmus a vďaka tomu väčšiu chuť do jedla. Preto sa tohto hladu nebojte a zažeňte ho bez výčitiek. Ale však zdravou vyváženou stravou, a nie rýchlym občerstvením či polotovary.

stres

Ste v práci či v osobnom živote pod veľkým psychickým tlakom? Mnoho z nás môže tieto depresie riešiť nočným prejedaním. Pocit sýtosti v človeku môže vyvolať tiež pocit pokoja. Treba sa tohto vyrovnávanie so stresom zbaviť a skúsiť to iným a zdravším spôsobom. Už tak je stres sám o sebe pre naše telo veľkou záťažou, tak prečo mu ešte viac pridávať?