Láska na prvý pohľad: existuje, alebo to je mýtus?

Videli sa prvýkrát a mali jasno na celý život. Zamilovali sa do seba jediným pohľadom a nepotrebovali vedieť, aký kto má denný rytmus, či majú podobný vkus na filmy alebo akým spôsobom menia toaletný papier. Skrátka láska na prvý pohľad. Ale je to skutočne tak? Môže byť dlhodobý a úspešný vzťah založený na tom, že už od počiatku mali obaja jasno?

Seriály a filmy majú jasno: láska na prvý pohľad je častá, prirodzená a každý ju za život zažije aspoň raz. Čo je ale zaujímavé, túto hypotézu nevyvracia ani veda. Odborníci skúmali, či je láska na prvý pohľad skutočný fenomén alebo len mýtus, ktorý stretne niekoho aspoň raz v živote a ktorý buď vyjde, alebo nie.

Na prvý pohľad sa častejšie zamilujú muži

Výsledky sú prekvapujúce. Niektorí ľudia totiž lásku na prvý pohľad naozaj zažili, pokojne aj opakovane, a samozrejme bola najskôr založená predovšetkým na fyzickej príťažlivosti, avšak postupne bola prehĺbená do miery vážneho vzťahu. A práve aj to je jedným z bodov výskumu, že častejšie sa láska na prvý pohľad zažíva s fyzicky príťažlivými ľuďmi.

Vedci tiež zistili, že vedci zažívajú lásku na prvý pohľad častejšie ako ženy. Vysvetlenie toho je pritom pomerne jednoduché: muži sú často určitým spôsobom spontánnejší a nechávajú sa viac uniesť, zatiaľ čo my ženy viac premýšľame, váhame, analyzujeme.

Krása nie je najdôležitejšia

Aj toto skúmanie však narazilo na limity. Tento cit počas prvého stretnutia nemusí byť opätovaný, alebo nemusí vydržať dlhodobo – keď potom zistíme, aký je náprotivok v skutočnosti, odradí nás to do takej miery, že ani fyzická príťažlivosť to nezvráti.

Hoci tento výskum od vedcov z Holandska dáva nádej bezvýhradným romantikom, všetkým, ktorí si prešli vážnym vzťahom je jasné, že len o fyzickej príťažlivosti láska nie je. Vplyv majú aj ďalšie faktory, ktoré sú v samom dôsledku pre život dôležitejšie. A aj tie je nutné na pomyselné misky váh zaradiť.