Kvety rastú aj za sucha. Ktoré sucho doslova milujú?

Zatiaľ to vyzerá, že nás čaká pomerne suché leto. To znamená, že je potrebné nezabúdať na Zalievanie kvetov, inak vaše záhrada bude tento rok vyzerať ako saharská púšť, na ktorej nič neporastie, a keď áno, všetko bude suché a škaredé, že sa za to budete hanbiť. Ak patríte k ľuďom, ktorí na zalievanie zabúdajú, odporúčame si na svoju záhradku zasadiť také kvety, ktoré milujú suchú pôdu. Áno, aj také kvety existujú, dokonca sú aj dobre dostupné, len málokto vie, aké konkrétne rastliny to sú. 

Aj keď tomu môže hocikto neveriť, existujú takzvané xerotermné rastliny, čo sú rastliny milujúci suchá stanovište. Ak teda patríte k ľuďom, ktorí zabúdajú svoje kvety zalievať alebo ktorí chcú mať aj také miesta, kde nie je možné dodávať zálievku, krásne rozkvetená, odporúčame na svoju záhradu vysádzať nejaké z nižšie uvedených kvetov, ktoré vám budú počas nadchádzajúceho ročného obdobia robiť len samú radosť . 

Ešte raz si však povedzme, kam sa takéto rastliny hodí. Hodí sa napríklad na miesta, kam sa nedostane žiadna zálievka. Rastú krásne na suchých múrikoch alebo u suchých múrikov, ďalej v štrbinách, na svahovitých terénoch alebo napríklad na strechách či kamenistých terénoch. Vhodné sú najmä pre vysychavé a stepné záhrady. 

Letničky milujúci suchú pôdu 

Rastliny milujúci suchú pôdu môžeme klasicky rozdeliť na letničky a trvalky. Do skupiny letničiek patrí napríklad slamienka, žiarivka, kosmatec, gypsomilka alebo statike či černuška. Nesmieme zabudnúť ani šalvia čiže babské ucho, ďalej sanvitália alebo Portulaka. Či už sa rozhodnete pre akúkoľvek zo spomínaných rastlín, zasaďte ju priamo na miesto, nesaďte ju najskôr do kvetináčov. 

Trvalky milujúci suchú pôdu 

Čo sa týka trvaliek, tie sú menej náročné na údržbu a je ich oveľa viac. K tým najpopulárnejším sa radí napríklad klinček, ďalej trávnička, rebríček, pryšec, šalvia, pamajorán, pupalka, pakost alebo napríklad materina dúška. Spomenúť treba aj rozrazila, kosatec alebo rožec.