Izbové rastliny, ktoré neublížia vašej mačke

O izbových rastlinách toxických pre domácich miláčikov už toho bolo napísané veľa. Málokedy sa ale uvádza, čím tieto nebezpečné rastliny nahradiť. Ani obstaranie chlpatého zvieracieho miláčika nemusí znamenať domácnosti bez zelene. Pozrite sa, aké rastliny mačkám neublížia alebo im naopak prospievajú.

Mačky sú samozrejme mäsožravce. Aj tak ich vo voľnej prírode často načapate, ako chuťou ohrýzajú trávu. Je to preto, že im pomáha vyčistiť žalúdok od chlpov a nestrávených zvyškov potravín. Navyše im tráva dodáva dôležité vitamíny. Mačky žijúce v byte si ale tento nedostatok musia kompenzovať inak – napríklad okusovaním izboviek.

Mačacie záhon

Pokiaľ chcete svojej mačke urobiť radosť a vypestovať jej jej vlastnú „záhradku“, zasaďte do veľkého kvetináča mačaciu trávu. Doplniť ju môžete niekoľkými bylinkami, je ale potrebné skúšať, čo vášmu maznáčikovi vonia a čo ho necháva chladným. U množstva mačiek je obľúbená šanta mačacia a hladkolistá petržlen. Prospešná je aj levanduľa, rozmarín alebo mäta, prípadne valeriána lekárska.

Bezpečné zelené rastliny

Medzi izbové rastliny, ktoré mačkám neublížia a môžu ich bez obáv konzumovať, patrí napríklad zelenec chocholatý. Je nenáročný na pestovanie a navyše dokáže čistiť vzduch. Bostonská papraď je tiež úplne bezpečnou rastlinou, ktorá ozdobí miestnosť jasne zelenými listami. Zo zelených rastlín spomeňme ešte pachiru vodnú, ktorá je obľúbená predovšetkým pre svoj exotický vzhľad.

Bezpečné kvitnúce rastliny

Skvitnúcich rastlín je pre mačky bezpečná africká fialka, ktorá sa vyskytuje v mnohých odtieňoch fialovej, červenej a ružovej farby. Pestovanie zvládnu aj začiatočníci a ani nevyžaduje veľa svetla. Štypicky sezónnych rastlín je pre mačky bezpečný vianočný kaktus, aj keď väčšie skonzumované množstvo môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Odpierať si nemusíte ani krásne a obľúbené orchidey. Úplne bezpečné sú morovce, ktoré patria k najbežnejším orchideám vôbec.