Diéta vhodná pre staršie osoby. Ako stratiť tuk, ale nie svaly?

Keď zistíme, že nás zdobia vrásky a naše životné skúsenosti nám umožňujú brať život s humorom a nadhľadom, musíme prispôsobiť stravu pomalšiemu spaľovaniu. Ako nájsť stravu, ktorá je pre nás vhodná?

Zabudnite na otrasy

Koho zaujíma, že sa snažíte predviesť v úžasných nových plavkách, keď na plaveckých pretekoch namiesto úsmevu rozdávate úškrny. Na drastické diéty môžete rovno zabudnúť. Môžu viesť k poruchám metabolizmu a zvýšeniu krvného tlaku. Keď máme viac ako 60 rokov, nie je dobré hladovať alebo sa obmedzovať. Samozrejme, vždy berte do úvahy svoj aktuálny zdravotný stav.

Nezbavujte sa bielkovín

Keď sa snažíte schudnúť niekoľko kíl, sledujte zloženie potravín, ktoré konzumujete. Zníženie počtu kalórií je správna cesta. Rozhodne by ste však nemali obmedziť príjem bielkovín. Bielkoviny sú nevyhnutné pre naše svalové tkanivo, ale aj pre výživu kostí. Koniec koncov, silné telo je to, čo potrebujeme najviac. Preto sa snažte znížiť množstvo kalórií. Stratíte tukové vankúšiky, nie svalovú hmotu.

Kalórie telu veľmi nepomáhajú

Štúdie, ktoré sa zaoberali zdravým chudnutím starších ľudí, ukazujú, že je dôležité konzumovať dostatok bielkovín a naopak, čo najviac obmedziť sacharidy. To určite neznamená, že by ste mali prestať jesť to, na čo ste zvyknutí. Je však dobré nahradiť sladké potraviny tými, ktoré obsahujú bielkoviny. Takto môžete schudnúť niekoľko kíl za pol roka. Nemusíte pociťovať hlad, čo nie je veľmi žiaduce.

Pri diéte sa zamerajte na zníženie počtu kalórií. Vysoký príjem kalórií negatívne ovplyvňuje celý metabolizmus a vedie k priberaniu. Snažte sa zbytočne neriskovať zdravotné komplikácie, ktoré prináša vyššia hmotnosť. Nahraďte teda bielkoviny sacharidmi a budete sa cítiť oveľa lepšie. Kilogramy budú klesať prirodzene a príjemne.