Bolí vás hlava? Môže za to vaše voňavka, tabletky aj stres

Bolesti hlavy občas potrápia asi každého. Preto ľudia márne pátrajú po tom, čo ich spôsobuje. Ak spoznáme príčiny bolesti, budeme sa im môcť vyhnúť. Odborníci tvrdia, že bolesť spustí aj systémovú alergickú reakciu, ktorú vyprovokuje aj intenzívna vôňa alebo zápach.

Keď mozog protestuje

Na svedomí majú uvedenú reakciu chemikálie vo voňavkách, napríklad anisyl alebo benzyl alkoholy, ale aj prírodné vône v podobe škorice, klinčekov či anízu. Akonáhle je zaregistrujú nervové zakončenia v nose, posielajú signál do mozgu a nasleduje obranná imunitné reakcie. Spôsobí ju aj vaša obľúbená vôňa. Podľa výskumov ale pri dlhšom pôsobení bolesť už nezhoršuje, ale skôr ustupuje. Mozog sa zrejme nasýtia svojimi vnemy.

Pozor na zabudnuté tablety

Bolesť môže spôsobiť aj vysadenie analgetík, ak ich užívate dlhšiu dobu a ste na ne zvyknutí a zrazu sa snažíte sa bez nich zaobísť. Dlhodobé užívanie liekov proti bolesti naozaj skrýva nebezpečenstvo. Podľa neurológov dôjde k zablokovaniu receptorov bolesti, a ak liečebný prípravok jedného dňa vynecháme, naše telo nám to obratom vráti. Receptory bolesti, ktoré nedostali svoju pravidelnú dávku, sú potom oveľa citlivejšie na akékoľvek podnety a bolesť vnímajú oveľa intenzívnejšie. Podľa lekárov môže k tomuto javu dôjsť v prípade, že človek užíva analgetiká minimálne 15 dní v mesiaci v období posledného štvrť roka.

Prenasledovateľ menom stres

Stres a napätie je jedným z najčastejších príčin bolestí hlavy. Reakcia tela na stres totiž pôsobí aj tuhnutie svalov na krku a ramenách. Klesá tak prítok krvi do mozgu. Vplyvom stresových hormónov sa vyplavujú do krvi aj toxické látky. Minimálne občasnú bolestí hlavy trpí až 70% ľudí práve kvôli rôznym stresovým situáciám. Tu je jedinou radou zvoľniť pracovné tempo a relaxovať. Typická stresová bolesť pôsobí ako tlak v oboch poloviciach hlavy, najmä na temene. Ruka v ruke s ňou idú pocitmi úzkosti.