Behanie v zime so správnym outdoor oblečením

Behanie v zime nemusí byť nemožné, aj keď je to pre tých otrlejší. Pokiaľ sa ale dobre oblečiete a vybavíte, bude to super zážitok. Utekať sa dá aj pred zimou a mrazom s tým správnym outdoorovým oblečením. Univerzálne pravidlo pre behanie v zime je možno známe aj vám. Treba sa obliecť tak, akoby bolo vonku o 7 °C až 10 °C viac. Takže ak je – 15 ° C, berte to ako by bolo – 5 ° C pod nulou. Pri behu sa veľmi rýchlo zahrejete a potom aj ľahko zapotíte. Príliš hrubé vrstvy vášho oblečenia by obmedzili pohyb a prepotená látka čoskoro studia. Je dobré chrániť pred chladom hlavne hlavu, ruky a nohy, ktoré veľmi rýchlo strácajú teplo a ochladia celý organizmus.

Len hlavou totiž unikne až 40% telesného tepla, zaobstarať si čiapku na hlavu sa oplatí. Zakryte celé čelo, aby vám neprechladli horné cesty dýchacie alebo napríklad aj kuklu chrániacu váš zátylok. Uviažte si šatku cez ústa a nebudete vdychovať studený vzduch. Priedušky nebudú vystavené takému veľkému teplotnému šoku. Pokiaľ je vonku veľká zima, sťahujeme ramená a znižujeme celkovú intenzitu pohybu aj jeho rozsah. Podvedome si chránime telesné končatiny, najmä prsty a potom aj krk a hlavu. Približujeme ich k jadru tela a eliminujeme tepelné straty.

Náš mozog na základe informácií získanými receptormi teploty v reakcii na povrch nášho tela zaisťuje telu ochranu. Okolo rúk a zápästia je receptorov veľa, ukryte ich teda rovno do rukavíc. Voľte si mikiny a tričká s dlhým rukávom, ktoré sú opatrené otvorom pre palec. Zápästie sú potom v teple aj v mrazoch. Premrznuté nohy môžu viesť k prechladnutiu. Na zimu si berte topánky o trochu väčšie s miestom na prsty ak tomu zimné ponožky až nad členky. Stiesnené prsty veľmi rýchlo premŕzajú. Zimné bežecké topánky majú mať výraznejšiu vzorku na podrážke pre pohyb po namrznutom povrchu, vodeodolné topánky nechajte na jar. Ako nasiaknu vodou, zostane voda vo vnútri. Zvoľte aj kompresné podkolienky a moderné funkčné materiály izolujúce teplo, ktoré transportujú pot od tela, nech vás nechladí.