Batika je späť!

Batika neodmysliteľne patrí k štýlu hippies, trampy …. Tento módny hit sa nám tento rok opäť vracia, a to až na móla svetových návrhárov! 

Čo je to batika a ako vznikla? 

Batika je spôsob, ako zdobiť látku vzorovaním a farbením, ktoré je vytvárané zošívaním, vyväzovaním atď. Kúzlom batiky je jej prírodný vzhľad a nepredvídateľnosť. K batikovania sa používajú prevažne práškové farby, ktoré sa rozpúšťa vo vode a o zafarbené látke sa potom rôzne zviazaná látka varí. Tieto farby môžeme použiť aj na farbenie látky v práčke alebo za studena. Okrem batiky na textil možno touto technikou zdobiť aj keramiku, drevo či veľkonočné vajíčka. 

Spopularizovanie tejto techniky môžeme pripísať americkým hippies, ktorým sa tiež hovorilo kvetinové deti. Títo hippies demonštrovali proti vojne vo Vietname v 60. rokoch. Rôznofarebné vzorovanie kruhov, špirál sa stalo ich poznávacím znamením. Svetlosť farieb znamenala dobrý svet a mier. 

Batika vlastne nikdy nezmizla, iba sa dostala do útlmu. Všetci si iste spomenieme, ako sme v škole či na táboroch batikovali tričká. 

návrat 2018 

Prelomovým okamihom sa pre batiku však stáva rok 2018, kedy sa dostáva na prehliadkové móla. A nielen na obyčajných tričkách či dlhých sukniach. Batikové sa objavujú večerné róby a iné spoločenské kúsky. Batikované oblečenie aj napriek svojej farebnosť pôsobí zmyselne a elegantne. 

Jeden z prvých návrhárov, kto navrátil život batike, bol ruský módny návrhár Gosha Rubchinskiy. Zo slávnych osobností si batiku obľúbil aj spevák Pharrell, ten ale ovšem propagure vlastné domáce batikovania oblečenie. Pharrell je priekopníkom aj batikovania topánok.