Ako vybrať tú správnu detskú obuv

Pre zdravý vývoj detskej nohy hrá svoju rolu mnoho parametrov. Záleží na správnom vývoji a celkovom raste dieťaťa, ale hlavne na správnom obúvanie do dobrých topánok. Obuv musí byť veľmi kvalitné, pomáhať pri státí a pri chôdzi, efektívne podporovať nožnú klenbu a udržiavať aj pätu v správnom kolmom postavení priamo na podložku. Od prvého postavenie dieťaťa na jeho detské nôžky a s prvým stykom s rovným terénom začína celoživotného vývinu nohy, ktorý môže byť ovplyvnený mnohými možnými chybami a trvalými následkami na celý život. Detskú obuv je treba vyberať veľmi obozretne, zodpovedne a vždy ju poriadne dieťaťu vyskúšať. 

Dobrá detská obuv 

Veľmi dôležitý je tvar detskej obuvi. Práve detská obuv musí mať naozaj dostatočne priestrannú guľatú špičku s miestom na prsty. Pokiaľ bude rovnejší vnútorná hrana obuvi, bude to oveľa lepšie, lebo palec je tu v prirodzenej polohe a nie je príliš tlačený k ostatným prstom. Vyberajte obuv podľa materiálu. Voľte prírodné materiály, ako useň či textil, pretože sú mäkké, priedušné a dobre absorbujú vlhkosť. Úplne najdôležitejšou vlastnosťou je fakt, že sa prispôsobujú presne anatomickému tvaru detskej nohy. Na umelé materiály si dajte pozor. Často sú na detskú obuv úplne nevhodné. Jednak sú nepriedušné a zachovávajú si stále svoje pôvodné rozmery, ktoré sa neprispôsobia tvaru detskej nohy. Vnútri topánok taky vzniká nepriaznivé klímu, noha sa potí, čo praje plesniam a baktériám. Preto musí byť detská obuv vo vnútornej nášľapnej časti dobre vybavená. Mala by mať stielku alebo vložku zo savého materiálu, ako je useň, textil alebo syntetický materiál s certifikátom, so zvýšenou priepustnosťou pre vodné pary. 

Tvar detské topánky 

Opätok musí nohu úplne dokonale fixovať, aby nedochádzalo k nežiaducim pohybom do boku v pätovej časti nohy. Opätok má byť dostatočne tuhý, vysoký a dlhý. Strih zvršku obuvi má mať dobrú fixáciu, aby držal pevne nohu proti opätku a zabránil posunu nohy v topánke. Do veku 4 až 5 rokov dieťaťa odporúčame uprednostňovať členkovú obuv aj na doma. Mokasíny a športová obuv, pretože klasické papučky pre detskú nohu nie sú vhodné. Topánka taky musí byť ohybná v mieste, kde sa noha pri chôdzi ohýba, teda v oblasti prstových kĺbov, kde má byť obuv čo najohybnejšia. Ide o druh použitého povrchového materiálu, strih či tuhosť podošvy. Obuv má byť aj ľahká. Podpätok musí byť čo najnižšia pre dobrú stabilitu.