Ako vybrať sprchové dvere do niky?

Máte v kúpeľni výklenok, do ktorého plánujete umiestniť sprchové dvere? Tak potom budete potrebovať dvere do niky. Tento typ dverí vyrába veľa výrobcov a tak je potrebné vyznať sa vo všetkých dostupných variantoch a mať tak všeobecný prehľad, ktorý vám pomôže v samotnom výbere. 

Sprchové dvere do niky ponúkajú veľa možností. Môžete si vybrať rôzne dekorovaná skla, šírky a rámové alebo bezrámové prevedenie. Ďalej potom spôsob otvárania ako sú napríklad zlamovacie dvere, zasúvacie do strany alebo napríklad klasické, ktoré sa otvárajú von aj dovnútra. 

Aké vybrať sklo 

Na prvom mieste vo výbere dverí je bezpečnostné sklo. Takéto sklo zaistí, že ak v sprchovacom kúte upadnete priamo na presklenú tabuli, dôjde k rozbitiu skla na malé neostré črepy, vďaka ktorým sa nepořežete. 

Sklo je na trhu dostupné v rôznych úpravách. Môže to byť napríklad sklo zrkadlové, Durlux, Cristal Perly, dymové alebo klasické číre. 

Bez vaničky alebo s vaničkou? 

Umiestnenie na vaničku alebo bez nej je veľakrát náročné rozhodnutie samo o sebe. Ak vám rozmer niky dovoľuje umiestnenie na vaničku, tak určite odporúčame túto variantu. Vanička už je z výrobne vyrobená s potrebným spádom pre odtok vody do kanálika, nechladí na nohách a navyše nemá škáry. Ak volíte variantu bez vaničky. Môže sa stať, že vám bude vadiť studená dlažba. Navyše toto umiestnenie vyžaduje dôkladné vykonanie potrebného spádu, ktorý musí byť vytvorený v určitom uhle. U inštalácia na dlažbu je tiež potrebné riešiť umiestnenie na škáru, alebo mimo nej. 

S rámom alebo bez? 

Opäť veľké dilema či kupovať variantu rámovú, čiastočne rámovou alebo rovno bezrámovú. Ak riešite čistý dizajn vašej kúpeľne, jednoznačne odporúčame variant bez rámov. 

Šírka dverí 

Dôležitá pri výbere dverí je samotná šírka. Než dôjdete k samotnému rozmeru šírky, je žiaduce zmerať otvor (niku) v troch výškach tzn. v hornej, strednej a spodnej časti výklenku. Ak sa vám zdá, že ani jedna z šírok nezodpovedá vašich rozmerom, je tiež potrebné pozrieť sa a zistiť si prestavovaciu šírku. Napríklad u šírky 900 mm môže byť prestavovacia šírka pre dvere do niky 875-925 mm. Pri tomto príklade má výrobca toleranciu -25 mm; +25 mm. 

Teraz už poznáte možnosti, ktoré sprchové dvere do niky ponúkajú a dajú sa zohnať na našom trhu. Sprchovací kút samozrejme môžete doplniť napríklad o sklápacie sedadlo, vďaka ktorému sa budete môcť aj pohodlne posadiť. Dôležitou súčasťou kúta je tiež sprchová batéria či už nástenná alebo podomietková.