Ako vybrať garniže?

Záclonových tyčí je dnes veľké množstvo. Stále však treba počítať s tým, že z obrovského množstva produktov sa na vaše účely hodí len niekoľko kúskov. Ako si vybrať, aby ste na prvýkrát trafili presne to, čo potrebujete?

Rozmery

Zmerajte si, aké dlhé garniže budete potrebovať. Práve dĺžka je jedným z limitujúcich zadaní pri výbere garniže. Vždy sa preto pozrite, či je vami zvolená záclonová tyč dostatočne dlhá.

Jedna alebo dve tyče

Ďalej budete potrebovať vedieť, či sa na vaše účely bude hodiť iba jedna záclonová vitrážová tyč, alebo zdá máte v pláne použiť aj záves. Keby ste už teraz vedeli, že nad závesom uvažujete aj výhľadovo, ihneď si kúpte garniže s dvoma konzolami.

Správny priemer

Teraz sa dostávame snáď k najdôležitejšiemu bodu. Priemer garniže totiž určuje nielen jej vzhľad, ale predovšetkým jej potrebnú nosnosť. Pokiaľ teda máte garnižu s priemerom okolo 16 milimetrov, nepočítajte s tým, že vám unesie dlhú záclonu aj záves naraz. Na tieto účely sa hodia záclonové tyče s priemerom, ktorý začína na 20 milimetroch. Niektoré garniže majú priemer aj okolo 25 milimetrov, alebo aj väčší. Majú potom vznešenejší vzhľad, pôsobia ako prvok bytového designu, a unesú aj dlhšie záclony a závesy.

Materiál

Materiál je ďalšou významnou položkou, kde sa budete rozhodovať. Prajete si nadčasové kovové alebo drevené garniže? Tu síce bude cena o niečo väčšia ako u garniže z plastu, budete mať ale istotu, že vydržia skutočne dlho a znesú aj väčšie zaťaženie.

Tvar garniže

Premýšľate nad vhodným tvarom garniže? Klasické garniže majú väčšinou kruhový priemer, stretnúť sa ale môžete aj so štvorcovým alebo obdĺžnikovým profilom. Je len na vás, aké zadanie výrobcovi dáte.

Ozdobné okraje?

Teraz tvoríte celok vášho bytového designu. Zlaďte garniže s celkovým poňatím miestnosti a vyberajte ozdobné prvky, ktoré sa k vám najlepšie hodia. Koncovky môžu byť jednoduché, ale aj zdobené napríklad kryštálmi.

Dajte si záležať a výsledok bude perfektný.