Ako správne prať bielizeň? Nech aj vaša bielizeň vydrží dlho ako novú

Pranie bielizne je zásadné. Práve podľa toho, ako bielizeň periete, sa odvíja životnosť jednotlivého oblečenia. Mnohí si nerobia z prania bielizne hlavu, skrátka hádžu do bubna práčky všetko, čo je špinavé, či už je to červené, čierne alebo biele. Lenže pravdou je, že pri praní bielizne je zásadné potrebné triedenie bielizne. Pri praní bielizne totiž platí, že čím podobnejšie farby periete spolu, tým viac sa farby zachovávajú. Rozdeľujte preto bielizeň na tmavú, bielu a farebnú, zachováte farbu po dlhé roky.

To však nie je jediný tip, ktorý prinášame. Poďme si prezradiť, ako správne prať bielizeň, aby vydržala čo najdlhšie ako nová.

Voľte vhodný prací prášok

Prací prášok je pri praní bielizne tiež veľmi dôležitý. Platí, že pokiaľ chcete prať správne, nikdy si nevystačíte s jedným jediným pracím práškom. Odporúčame prať napríklad farebnú bielizeň v takom prášku, ktorý rozjasňuje farby, bielu bielizeň zase perte v klasickom, bielom pracom prášku. Na čierne prádlo existujú špeciálne pracie prášky, ktoré sú určené len a iba na čierne prádlo.

K praciemu prášku sa tiež často používa aviváž. S avivážou to nepreháňajte, pri veľmi používanom oblečení (chápajme pracovné oblečenie) sa aviváž používa menej.

Ako plníte práčku vy?

Aby ste prali správne a vaša bielizeň veľmi neutrpela, ponúka sa otázka, ako plniť práčku? Príliš málo bielizne v práčke zbytočne „žerie“ energie, príliš veľa bielizne je však tiež na škodu (bielizeň sa nevyždíme dostatočne, navyše sa ľahko pokrčí a horšie sa vyžehlí).

Optimálne naplnená práčka je taká, do ktorej. Medzi bielizeň a bubon dáte svoju dlaň na výšku.

Dôležitá je aj teplota prania

Pri praní je veľmi dôležitá teplota prania. Na každý kúsok oblečenia stačí úplne iná teplota. Tričká si vystačia s nižšími teplotami, džínsy sa dokonca bijú v studenej vode. Vreckovky a posteľná bielizeň je ideálna prať na šesťdesiat stupňov, jemné a vlnené prádlo sa perie ešte pri nižších teplotách.