Ako šiel čas so značkou Adidas

Tri prúžky – to je Adidas. Znak úplne typický pre športovú značku, ktorá pred pár rokmi oslávila svoje sedemdesiate narodeniny. V súčasnej dobe sa nenájde človek, ktorý by nevedel, čo je to Adidas vlastne zač. Dopodrobna ju poznajú napríklad aj jej konkurenti, medzi ktorých patria spoločnosti Nike, Puma alebo Under Armour. Ak by sme sa však vrátili do minulosti, zistili by sme, že v roku 1900 ju ešte nikto nepoznal. Vtedy sa totiž narodil jej zakladateľ.

Z vyučeného pekára tvorca obuvi

Adolf Dassler sa narodil roku 1900 a stal sa neskôr zakladateľom spoločnosti Adidas. Jeho cesta bola zaujímavá, predsa len hovoríme o vyučenom pekári, ktorého osud mal byť úplne iný – teda to si aspoň hovorili jeho rodičia. Jeho tvorivé úsilie ho však neustále poháňalo vpred, až sa rozhodol otvoriť si obuvnícku továreň, ktorá vtedy mala okolo päťdesiatich zamestnancov.

Dôvodom toho bola aj túžba obúvať atlétov na olympijských hrách, čo sa napokon roku 1928 podarilo. Toho roku totiž títo atléti obuli vôbec prvýkrát špeciálne navrhnuté topánky, ktoré sa neskôr pretavili pre viac ako jedenásť športov. O tri roky neskôr sa začali predávať aj prvé topánky určené tenistom.

Úspech pred druhou svetovou vojnou

Z veľkého úspechu sa Adolf so svojim bratom mohli radovať už pred druhou svetovou vojnou. Pred začatím bojov sa pýšili obratom rovnajúcim sa dvoch stovkám tisíc predaných párov ročne. Obdobie vojny im však prinieslo potom mnoho problémov, avšak vízia zotrvala.

V roku 1949 sa Adolf Dassler rozhodol oficiálne založiť firmu Adidas. Meno je zložené z niekoľkých písmen jeho mena az niekoľkých písmen jeho priezviska.

Ďalšie roky v znamení rastu

Potom prišli roky, ktoré sa niesli v znamení rastu. Spoločnosť si zrazu mohla vyskúšať topánky s takzvanými skrutkovacími štuplemi. V nasledujúcich rokoch došlo k otvoreniu novej továrne a do ponuky vyrábaného tovaru sa pridávajú aj futbalové lopty.