Ako si vybrať správne topánky?

Často si kupujeme topánky len podľa vzhľadu, zaujíma nás, či sú atraktívne a módne. Ale k výberu obuvi musíme pristupovať s maximálnou vážnosťou: to, čo nosíte na nohách, ovplyvňuje vaše zdravie.

Vyberáme topánky

Nevhodná obuv vám môže pekne znepríjemniť život, způsobujemozoly a oveľa vážnejšie problémy – ochorenia ciev, kĺbov, svalov, a dokonca aj chrbtice. Tesné topánky vám môžu privodiť obehové problémy, zarastanie nechtov, deformujú prsty, môže dôjsť k vzniku kurích ôk. Nekupujte topánky v nádeji, že sa v priebehu času roztiahnu. Vyberte si topánky s dostatočne jemnou, pružnou podrážkou, aby sa dali ohnúť v rukách. Vo veľmi tenké podrážke sa vám budepohodlně chodiť len na rovnej podlahe, chodiť v takých topánkach na asfalte už nebude príjemné – noha bude cítiť každý kamienok.

Je vhodné nosiť vysoké podpätky?

Vysoké podpätky sú škodlivé nielen pre prednú časť chodidla, ale aj pre stredné a zadné. V dôsledku toho nás trápia bolesti dolnej časti chrbta, hernia disku. Ideálna veľkosť podpätku je 2-4 centimetrov. Samozrejme, môžete nosiť topánky s 12 cm podpätkom, ale nie každý deň.

Ako skúšať topánky

  1. Musíte si kúpiť topánky, ktoré najlepšie zodpovedajú tvaru vašej nohy.
  2. Na konci dňa sú vždy trochu opuchnuté nohy, a dosahujú maximálnej veľkosti. Preto je najlepšie kúpiť nové topánky vo večerných hodinách.
  3. Uistite sa, že najširšia časť chodidla – miesto, kde sa noha ohýba sa, keď sa dostanete na prsty na nohách cítite pohodlne.
  4. Nekupujte nikdy tesné topánky v nádeji, že sa roztiahnu.
  5. Dbajte na to, aby ste vždy v topánkach cítili pohodlie.
  6. Dávajte pozor na skryté nevýhody. Vnútorné švy, kúsky gumy alebo kože, ktorá sa vtiera na zadnej strane päty, môže spôsobiť nepohodlie.

Dôležitým faktorom je vložka. Vyrobená z kože alebo semišu, bude vaša chodidlo chrániť pred bolestivými pľuzgiermi.

Keď si vyberiete ten správny strih topánok, prejdite sa v nich pár minút po obchode a uistite sa, že vám vyhovujú.