Ako sa zbaviť uhrov

Uhry alebo čierne bodky najčastejšie súvisia s mastnou pokožkou a akné. Nadmerná tvorba kožného mazu je jedným z faktorov pre vznik čiernych bodiek až akné. Tieto kožné problémy sa často spájajú s obdobím dospievania, puberty, ale môžu vás potrápiť aj v staršom veku.

Čo sú uhry

Ak máte na pleti tmavé alebo čierne bodky máte uhry. Je to najľahšia forma akné a súvisia s nadmernou tvorbou kožného mazu. Často sa objavujú práve na tvári ale môžete ich mať aj na ramenách alebo chrbte.

Nadmerná tvorba kožného mazu nie je jedinou príčinou vzniku uhrov. Čierne bodky na nose alebo brade sa môžu objaviť aj z iných príčin.

  • Upchaté mazové žľazy – póry v pokožke sa môžu upchať odumretými kožnými bunkami či nečistotami.
  • Choroby – akné sa často na začiatku prejavuje práve čiernymi bodkami. Problém hormonálnou nerovnováhou môže byť tiež dôvodom tohto problému
  • Nesprávna alebo nedostatočná starostlivosť o pleť – nečistoty v ovzduší a aj bežný make-up upchávajú póry. Ak čistenie pleti nie je dostatočné póry sa viac a viac upchávajú. Kožný maz sa nemá ako vylučovať a hromadí sa v pokožke. Póry sa môžu roztiahnuť, zapáliť a z nenápadných čiernych bodiek môžu vzniknúť biele pupáčiky alebo červené zapálené uzlíky v pokožke.

Ako na uhry

Hneď ako zbadáte na pleti čierne bodky nespoliehajte sa, že samé zmiznú. Zaobstarajte si kozmetické produkty určené na mastnú pleť a dbajte o dôkladnú starostlivosť o pleť.

Upchaté póry bežnými kozmetickými produktmi nevyčistíte. Zamerajte sa na čistiace micelárne vody, ktoré odstránia nečistoty a nadmerný kožný maz nie len z povrchu pokožky ale prečistia aj póry.

Zmeňte životosprávu a do svojho jedálnička zaraďte viac zeleniny, ovocia a rýb. Vyhnite sa fajčeniu a alkoholu a obmedzte príjem sacharidov. Živiny, ktoré zdravým stravovaním získate sa dostanú do pokožky a zlepšia jej stav.

Chráňte pleť pred vplyvom nepriaznivých vonkajších vplyvov. Pri opaľovaní používajte opaľovacie krémy s ochranou proti UVA a UVB žiareniu. Pleť chráňte aj v zimnom období. Mráz a vietor pleť vysušujú na čo koža reaguje zvýšenou tvorbou kožného mazu.