Ako sa z kúpacieho plášťa stali dnešné bikiny?

Keby sme si dnes pozreli dámske plavky, aké nosili ženy na prelome 18. a 19. storočia, najskôr by sme v nich márne hľadali prapôvodcu dnešných bikín. Snáď žiadny módny kúsok neprešiel takým enormným vývojom a nevyvolal toľko kontroverzií. Zatiaľ čo dnes je v móde minimalizmus, pred dvoma stovkami rokov nebolo mysliteľné odhaliť viac ako končeky prstov.

Plávanie vás mohlo stáť život

Prvé dámske plavky, alebo presnejšie povedané kúpacie odevy, sa začali objavovať v priebehu 18. storočia. Tieto kostýmy museli zakrývať celé telo, a pretože sa vyrábali z ťažkej bavlny alebo kepru, nezriedka išlo plavkyniam doslova o život. Keď sa totiž taký odev nasiakol vodou, oťažel natoľko, že začal klesať ku dnu – aj s jeho nositeľkou.

Ani klasické „kúpačky“ nevyzerali tak, ako ich poznáme dnes. Ešte v 1. polovici 19. storočia fungovali tzv. kúpacie vozidlá, v ktorých sa žena túžiaca po vodných radovánkach prezliekla, následne sa nechala zaplatenými nosičmi aj s vozidlom odniesť do vody a po rebríku zošplhala pod hladinu. Po skončení rovnakým spôsobom nastúpila späť do vozidla, prezliekla sa do civilných šiat a nechala sa doniesť späť na breh. Kúpací odev v tejto dobe pripomínal plášť s dlhými rukávmi, ktorý siahal až na zem.

Bikiny ako úsporné riešenie

Po niekoľkých desaťročiach začali miznúť ako kúpacie vozidlá, tak kúpacie plášte. Aj tak ale všeobecné dekorum kázalo ženám obliekať dlhé šaty previazané v páse a pančuchy. O príjemnom osviežení teda nemohla byť reč. Naozajstnú zmenu prinieslo až 20. storočie, kedy sa plávanie stalo plnohodnotným športom.

Plavky začali odhaľovať viac a viac, hoci cudné nohavičky im zostali až do 50. rokov. V 30. rokoch sa však po prvýkrát objavujú dvojdielne plavky, ktoré síce stále zakrývali pupok, ale už mohli odhaľovať ramená. Boky väčšinou zdobia volánmi. Keďže bolo žiaduce znižovať náklady na výrobu plaviek, v 40. rokoch sa už naplno odhaľuje silueta ženského tela. V tejto dobe sa tiež zrodili prvé naozajstné bikiny podobné tým, ktoré poznáme dnes.