Ako sa obliecť na pohovor

Prvý dojem je viac ako dôležitý. Nervozitu budú pociťovať všetci účastníci pohovoru. Zvládnuť ho môžu ale len tí úspešní. Zvoľte vhodný odev a budete sa cítiť sebavedome. Navyše oslníte.

Vždy o triedu vyššie

Hovorí sa, že by sme sa vždy na akcie, kde nám záleží na výsledku, mali obliecť vždy o niečo lepšie, než sa očakáva. Pokiaľ vás čaká pozvanie na koberček k šéfovi, oblečte sa úctivo. Pracovný pohovor? Nebojte sa aj na obyčajnejšiu pozíciu obliecť skutočne reprezentatívne. Je to vaše prvé miesto vo firme, neskôr už budete len stúpať. Dbajte na zladenosť outfitu a na jeho štýlovú čistotu.

Business formal

Presne tento štýl je základom pre odev pre váš pracovný pohovor. Ide o odev, ktorý sa volí v prípade striktného dress codu v danej spoločnosti. Môže ísť o bankovú inštitúciu, poisťovňu, alebo napríklad štátnu správu. Vy sa ale týmto štýlom nechajte inšpirovať aj pre váš osobný pohovor. Čierna a biela je klasická kombinácia, ktorú nič nepokazíte. Na druhú stranu ale tiež ani neoslníte. Skôr voľte monochrómne oblečenie, teda odev v jednej farbe. A to vrátane obuvi.

Kúsky, po ktorých siahnuť

Na dôležitý pohovor si napríklad môžete vziať puzdrové šaty s dĺžkou minimálne tesne nad kolená. Hodí sa aj oblek, ktorý doplníte topom. Samozrejmosťou by mali byť lodičky. Pokiaľ v nich z dôvodu zranenia alebo odporu k tomuto typu obuvi nepristúpite, zvoľte veľmi umiernené mokasíny alebo kožené šnurovacie topánky.

Dva dni dopredu

Odev na pracovnú schôdzku alebo dôležitý pohovor si tvorte aspoň dva dni dopredu. Všetky odevy skontrolujte, a to vrátane dobre prišitých gombíkov. Následne sa venujte obuvi a doplnkom. Tá musí byť nová, prípadne tak vyzerať. Zašednuté topánky a špinavé podrážky, rovnako ako kabelka, z ktorej sa drobí materiál, je jasná cesta z kancelárie von.

Prvý dojem máme iba raz. Využite ho naplno vo svoj prospech.