Ako prestať piť alkohol

Trápi vás vysoká spotreba alkoholu a radi by ste ju obmedzili? V nasledujúcom článku vám prinesieme niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám môžu vo vašom cieli pomôcť. Vyskúšajte jednotlivé rady skôr, ako sa alkohol stane tým hlavným vo vašom živote. Potom by až terapia a liečebne mohli pomôcť v boji s týmto tekutým diablom.

Identifikujte situácie, kedy pijete

V prvom rade sa pokúste detailne identifikovať situácie, v ktorých vo vašom prípade ku konzumácii alkoholu dochádza. Pijete, keď ste sami doma alebo alkohol naopak potrebujete na dosiahnutie zábavy v spoločnosti? Akonáhle budete mať prehľad, snažte sa tieto situácie čo najviac eliminovať a obmedzte tým riziko vášho zlákania.

Nahraďte alkohol iným rituálom

Pokiaľ pitie alkoholu patrí medzi vaše pravidelné denné rituály, skúste ho nahradiť nejakým alternatívnym rituálom. Ten by vám mal prinášať úľavu a pôžitok, ale zároveň by nemal mať negatívny vplyv na vaše zdravie. Odmeniť sa môžete napríklad dobrým jedlom alebo vašim obľúbeným nealkoholickým drinkom.

Nájdite si zábavu a aktivity pre voľný čas

Pokiaľ pitím trávite veľa času, môže pre vás byť abstinencia o to ťažšia. Snažte sa voľné chvíle vyplniť aktivitami, počas ktorých nebudete mať na alkohol chuť. Ideálnym variantom je športové vyžitie, socializácia alebo napríklad len obyčajná prechádzka.

Zverte sa kamarátom a známym

Pokiaľ si pripadáte, že odvykanie je veľmi náročné av celom procese sa cítite osamotení, určite sa zverte svojmu okoliu a rodine. Iste dostanete podporné slová a miera vašej motivácie sa tak prirodzene zvýši.

Vyhľadajte odbornú pomoc

Ak máte už za sebou niekoľko neúspešných pokusov a alkohol pijete v naozaj veľkom množstve, zvážte konzultáciu s odborníkom. Závislosť nie je žiadnym tabu a vyhľadanie odbornej pomoci môže byť v niektorých prípadoch jedinou schodnou cestou von z problémov.