Ako nájsť tú správnu motiváciu? Choďte do všetkého po hlave

Náš mozog si vždy nájde dobrú výhovorku, prečo sa vyhnúť niečomu, z čoho máme strach alebo čo sa nám zdá ťažké. Nedajte týmto myšlienkam šancu a zastavte ich skôr, ako ony zastavia vás! Prestaňte mieniť a začnite činiť!

Konajte bez premýšľania

V podstate je to ľahké, stačí sa riadiť jednoduchým pravidlom – konať bez premýšľania! Medzi počiatočnou myšlienkou a akciou nesmie uplynúť ani sekunda! Inými slovami si prestaňte v duchu hovoriť „Mal(a) by som urobiť…,“ ale konajte v rovnakom okamihu, keď ucítite prvý impulz. Kým mozog nájde výhovorky, už ste v tom. Znieť to banálne, ale práve takto si vytvoríte zdravé návyky!

Ako na to?

Že si to neviete veľmi dobre predstaviť v praxi? Dáme vám názorný príklad: Predstavte si, že ste v saune, kde majú bazén s ľadovou vodou, a vy viete, že je pre vaše telo veľmi prospešné sa v ňom po saunovaní okúpať. Vyjdete zo sauny, zamierite si to rovno k bazénu a jednoducho skočíte.

Urobte to tak niekoľkokrát a uvidíte, že zakaždým to bude jednoduchšie. Pocítite chlad, ale už žiadne trápenie, pretože mozog ani nezaregistruje, že by sa mal trápiť, chýba mu totiž čas na predvídanie nepríjemných pocitov. Ide o to, nežiť v negatívnom očakávaní a neprogramovať si v mysli to nepríjemné či bolestivé.

Šetrite vlastným časom aj energiou

Je neuveriteľné, aké množstvo energie a vnútorného priestoru môžeme ušetriť, pokiaľ sa do vecí, ktoré chceme urobiť, pustíme ihneď, bez premýšľania, vymýšľania dôvodov a rozprávania rozprávok, prečo niečo nejde. Ide! Prestaňte myslieť na osobné nepohodlie a konajte. Vstaňte a pustite sa do práce, vybehnete do parku, vypnite konečne televíziu, prečítajte si knihu, dopíšte rozpísanú prácu. Toho času navyše, ktorý teraz máte, pretože ho nestrácate omieľaním jednej myšlienky stále dookola.

Všetko s mierou

Samozrejme tým nemyslíme bláznivé konanie bez štipky rozumu, hovoríme tu o činnostiach, ktoré vám sú prospešné, o ktorých viete, že by ste ich mali urobiť, ale z nejakého dôvodu ste paralyzovaní a tento blok vám bráni v ich uskutočnení. Tiež nemusíte robiť absolútne všetko, je na vás slobodne sa rozhodnúť. Pokiaľ však poviete nie určité činnosti, pustite ju z hlavy a viac sa jej nezaoberajte. Ale ak niečo naozaj chcete urobiť, nepremýšľajte o tom a urobte to.

Začnite malými banálnymi činnosťami, ako je skok do bazéna s ľadovou vodou. Čím viac budete metódu prvotného impulzu praktizovať, tým menej sily vás bude „nepremýšľanie“ stáť, a tým viac toho v živote uskutočníte.