Aké výhody ponúka LED osvetlenie

Po tom, čo Európska únia zakázala predaj žiaroviek s volfrámovým vláknom, sa výroba osvetlenia začala uberať iným smerom. Úsporné žiarovky si našli svoje pevné miesto. Vývoj sa však nezastavil a LED osvetlenie, ktoré je v súčasnosti jedným z najobľúbenejších, sa dostalo do popredia. Prečo je to tak a ako vybrať správny zdroj svetla?

Prečo je LED osvetlenie moderné

Technológia LED priniesla výrazné úspory energie. To je dosť významné číslo, keďže moderná spoločnosť vsádza na ekológiu a udržateľnosť. Zároveň sa snaží znížiť svoju uhlíkovú stopu. LED žiarovky sú o 80 až 90 percent energeticky účinnejšie ako klasické žiarovky, ktoré vynašiel Thomas Alva Edison. Ich éra trvala viac ako sto dvadsať rokov a vo svojej dobe znamenali tieto žiarovky významný pokrok. Dnešný svet však vsádza na úsporu elektrickej energie, čo sa premieta aj do výberu osvetlenia. Preto v mnohých domácnostiach nájdete iba osvetlenie LED.

Namiesto wattov máme lúmen

Pri kúpe LED žiarovky sa budete riadiť jej svetelným tokom, ktorý sa udáva v lúmenoch. Príkon je minulosťou. Aby ste však mali predstavu o intenzite svetla, na obaloch LED žiaroviek sa zvyčajne uvádza lumen s odkazom na príkon. Napríklad LED žiarovka so svietivosťou 806 lúmenov zodpovedá bežnej 60 W žiarovke. Vďaka tomu je ideálny na centrálne osvetlenie v lustroch. Samozrejme, ak chcete v miestnosti viac svetla, sú k dispozícii aj žiarovky LED s vyššou svietivosťou.

Teplý alebo studený odtieň

Osvetlenie LED vo forme rôznych svietidiel môže mať rôzne odtiene bielej – od jasne bielej až po žltú. Tu bude záležať na priestore, v ktorom sa budú svetlá používať. Teplá žltá je intímnejšia farba a hodí sa najmä do detských izieb a spální. Naopak, studená biela je ideálna tam, kde potrebujete udržať pozornosť. Využijete ho preto v pracovniach alebo obývacích izbách. Môže byť tiež dobrým riešením pre kuchyňu, zatiaľ čo zrkadlá LED rozžiaria kúpeľňu čistou bielou farbou.