Aké farby zvoliť pri maľovaní izieb

Možno o tom bude niekto pochybovať, ale je vedecky dokázané, že farby pôsobia na ľudskú psychiku. Niektoré farby nás môžu rozrušovať, upokojovať alebo tiež dokonca vzbudzovať vášeň. Preto je veľmi dôležité, akou farbou si daný izbu vymaľujete.

Než sa do maľovania pustíte, je potrebné si uvedomiť, k čomu má izbu slúžiť a ako dlhý čas tam budeme tráviť. Vďaka dobre zvolenej farbe sa budete v izbe cítiť skvele.

Poďme sa mrknúť na pár typov pre výmaľbu izieb.

Upokojenie

Ako prvý sa pozrieme na farbu, ktorá na nás pôsobí upokojujúco. Touto farbou je farba modrá. Veľmi záleží aj na odtieni, ktorý u modrej farby vyberieme. Niektoré tóny môžu na človeka pôsobiť studeno a iné naopak hrejivo. Treba sa teda pri výbere na farbu sústrediť, a vybrať tú pravú, tú ktorá na nás bude mať najlepšie vplyv. Modrá farba môže vzbudzovať tiež inšpiráciu a neovplyvňuje naše sústredenie. Modrú farbu môžeme použiť ako do malých tak veľkých izieb. Mala by sa voliť najmä do spální a pracovní. Ak túžite aj po veľmi upokojujúce kúpeli, tak ani v kúpeľni táto farba nie je zlý nápad.

Pokiaľ práve modrú farbu nemilujete, ale upokojujúci a inšpiratívne efekt sa vám zapáčil, skúste siahnuť po zelenej.

Dobrá nálada

Či túžite po optimistické a veselé nálade, siahnite po žltej farbe. Táto farba človeka jednoducho skvele naladí a tiež zahreje. Takže ak máte často sklon k depresiám alebo zlej nálade je žltá farba práve pre vás aby ste to zmenili. Farba je vhodná ako do detskej tak do obývacej izby.

Ak farebným stenám zrovna nefandíte, môžete dať izbe farebný tón vďaka doplnkom. Sami budete prekvapení, ako izbu oživí a prekukne, ak sa zameriate na jednu dominantnú farbu.