Všetko, čo by ste mali vedieť o dermálnych výplniach

Cítite v tvári ochabnutie a zvädnutosť kože? Niekde medzi opuchy a stratou objemu sa vám stratili aj kontúry? Riešenie tu je – ponúka ho moderné dermálnej výplne, tzv. Filler. Že ste tento názov už počuli a vlastne neviete, čo si pod ním predstaviť, a už vôbec netušíte, aký je rozdiel medzi výplňami a botoxom? Pomôžeme vám dostať sa do obrazu a vašu pokožku vrátiť späť do formy!

O čo ide

„Najčastejšie používané Filler sú preparáty kyseliny hyaluronovej, látky, ktorá sa prirodzene nachádza v tele,“ vysvetľuje MUDr. Olga Bahníková, dermatologička kliniky Mediestetik. Jedná sa o gélové substancie, ktoré majú schopnosť viazať vodu, a tak dodávajú ošetreným tkanivám hydratovaný a plný vzhľad. Po aplikácii sa molekuly kyseliny hyalurónovej začínajú integrovať do štruktúr kože, váži vodu a hydratujú aj okolité tkanivá.

Na aký účel

Filler boli predtým používané hlavne ku korekcii prejavov starnutia – teda na vyplnenie vrások a rýh. V poslednej dobe sa ale do popredia dostáva metóda zväčšenia čiže konturace s pomocou fillerov, a to najmä u lícnych kostí a čeľuste. „Dermálna výplne a Filler ale môžu byť použité aj pre omladenie v oblasti výstrihu, krku a rúk,“ spomína Dr. Bahníková.

Botox čiže látka botulinum toxín sa aplikuje do kože za rovnakými účely – teda oživenie, vyhladenie a omladenie pokožky. Na rozdiel od fillerov ale botox nefunguje na princípe viazanie vody. Botox dočasne blokuje nervové signály v svale, do ktorého je aplikovaný, a preto umožňuje vyrovnanie prevažne mimických vrások.

Kam presne sa aplikujú

Aplikácia sa rozlišuje na základe hĺbky a konzistencie aplikovaného Filler. Hĺbkové aplikácie pevnejších-hustejších fillerov dodávajú tvar a objem kontúr. Aplikácia stredne hustých fillerov do stredných vrstiev pokožky slúži k výplni hlbších vrások a povrchové umiestnenie s jemnými Filler dosahuje vyhladenie jemných vrások, dodanie hydratácie a oživenie.

A výsledky?

Tie by mali byť hlavne prirodzené. Nielen, že by aplikácia Filler nemala byť na prvý pohľad vidieť, ale nemala by byť ani cítiť. Kyselina hyalurónová sa postupne integruje do štruktúr pokožky (za cca 1 mesiac), po ktorom by pacient nemal o aplikácii vedieť. Pokožka by, podľa Dr. Bahníkové, mala pôsobiť prirodzene tak, ako vlastné, ale znovu šťavnatejšie a hydratovanejšie. A nebojte sa, pri jednej aplikácii sa výplň takmer nedá prestreliť. K neprirodzeným výsledkom môže dochádzať až pri opakovanej (nesprávnej) aplikáciu veľkých množstvo látky.

Efekt ošetrenia je viditeľný cca 12 mesiacov, čo je približne doba, za ktorú koža túto látku naplno vstrebe a odbúra.

A čo je najdôležitejšie?

Tak ako u všetkých ošetrenie, nielen dermatologických, by ste si mali urobiť čas na podrobný prieskum lekára, ktorému sa zverujete. Pýtajte sa, čítajte a vypravte sa na konzultáciu. „A ani tam sa nebojte opýtať na všetko potrebné,“ zdôrazňuje Dr. Bahníková. Správny špecialista by vám mal byť schopný načrtnúť presný plán aplikácií – techniky, množstvo a umiestnenie. Rovnako tak by ste mali odchádzať s informáciami ohľadom ďalšieho postupu po ošetrení, vrátane možností riešenia v prípade výsledkov, ktoré nebudú k vašej spokojnosti.

Pýtajte si aj po referenciách, a to čo možno najkonkrétnejších v podobe obrázkov PRED a PO. Jednoducho si urobte vlastné vyšetrovanie ešte, než sa vydáte na ošetrenie. Správne aplikovanej Filler potom môžu byť pre povadající pleť naozaj požehnaním.