Libušín sa stal najlepšou drevenou stavbou roku

Keď v roku 2014 zničil požiar historickú budovu architekta Dušana Jurkoviča v Beskydách na Pustevnách, nikto zrejme nedúfal, že sa budovu podarí tak skoro obnoviť. Tento rok sa stala drevenou stavbou roka.

V súlade s tradičným remeslom

Požiar zachvátil veľkú časť budovy a postaral sa najmä o zničenie pravej časti historického klenotu Beskyd Pusteven. Libušín stratil najmä svoju pamätnú jedáleň. Bola považovaná za umelecky najhodnotnejšiu časť budovy.

Po zbierke na opravu budovy sa začali práce. Išlo o vedeckú rekonštrukciu pôvodného diela. Aj teraz sa však používajú tradičné materiály a technologické postupy. Celá rekonštrukcia budovy bola vykonaná s použitím tradičných remesiel.

Olejová farba a mach

Pôvodná farebná schéma sa zachovala aj počas celej výstavby. Na vonkajší obklad sa použila olejová pololesklá farba vyrobená podľa zásad historickej receptúry. Spoje medzi jednotlivými drevenými časťami budovy sú vyplnené machom a trojramennou lištou. Okrem toho sú škáry na západnej strane budovy zakončené konopným lanom, aby sa zabezpečil odtok prebytočnej vody zo škár.

Hasiace zariadenie a tepelné čerpadlo

V budove sa teraz používa tepelné čerpadlo zem-vzduch. Plynový hasiaci prístroj možno v prípade potreby použiť ako stabilný hasiaci prístroj. Ak by v jedálni vznikol požiar, do miestnosti sa vypustí inertný plyn, aby sa zabránilo šíreniu požiaru. Plyn by znížil množstvo kyslíka v miestnosti a oheň by sa zastavil.

Drevostavba roka

Vo verejnom hlasovaní ľudia udelili budovám 15 000 hlasov. V odbornej porote bolo 12 sudcov. Libušín sa tak stal víťazom súťaže v hlasovaní odbornej poroty aj verejnosti. Zvíťazila v kategórii Drevené stavby – realizácia.

Medzi ďalšie ocenené realizácie patrí úľ Hostivař, 3D bludisko Lesné kráľovstvo a Klokaní ostrov.