5 domácich tipov proti akné

Puberta skončila, ale akné stále trvá? Chcete sa rýchlo zbaviť nevzhľadných vyrážok a čiernych bodiek, ale kozmetické výrobky nezaberajú, alebo preferujete prírodnú liečbu oproti chemickej kozmetike?

Prvým krokom je uvedomiť si svoj životný štýl, lebo to, ako sa stravujeme a aká je naša hladina stresu sa odráža na našej pleti. Úplný základ je pitný režim, najlepšie čistej vody, sladké limonády nám v tom prípade nijako nepomôžu. Čo sa jedálnička týka, je vhodné zaradiť potraviny, ktoré obsahujú vitamíny:

E – listová zelenina, ryby a mandle
A – pomáha znižovať činnosť mazových žliaz a upchávanie pórov odumretými bunkami. Nájdeme ho v pečeni, tekvicu, špenátu atď,
D – nie je len jeden vitamín, ale súhrn zlúčenín, ktoré sú pre naše telo nevyhnutné. Vytvárame si ho pri pôsobení slnečného žiarenia, preto je dobré dopĺňať ho obzvlášť v zimnom období, kedy ho máme nedostatok. Základný zdroj je rybí tuk
C – je dôležitý pre tvorbu kolagénu, hojenie rán a znižuje hladinu kortizolu. Nájdeme ho v čučoriedkach, kapusta, ríbezlí rakytníka atď,
Zinok – minerál, ktorý napomáha imunitnému systému, znižuje uvoľňovanie zápalových látok do krvi. Skvele sa na ňom dá pochutnať v tekvicových a sezamových semienkach alebo v kešu orieškoch
Najpopulárnejší prípravky proti akné zahŕňajú hlavne bylinkové extrakty a masti. Poďme si povedať niektoré z nich:

Tea tree oil

Tea tree oil sa vyrába z destiláciou z listov kajeputu střídavolistého, je protizápalový a antibakteriálny, vysuší zapálené pory a zároveň dezinfikuje. Ďalšou výhodou je pomoc pri jazvách, ktoré môžu po akné zostať.

Aloe vera

Aloe vera je skvelý pomocník či už na liečbu akné, alebo doliečenie jaziev. Obmedzuje tvorbu mazu, sťahuje pory, zvlhčuje pokožku, upokojuje kožu, dá sa teda tiež použiť napríklad po holení alebo opaľovaní. Pomáha zosvetľovať jazvy. Pleťové masky môžete tiež kombinovať s medom, citrónovou šťavou či bielkom.

Med

Med má antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú čistiť tvár a ničiť pôvodcu akné. Ak trpíte rankami po akné, med vám tiež urýchli ich hojenie a začervenanie. Ideálne sú pleťové masky s pridaním škorice či citrónovej šťavy.

Kokosový olej

Kokosový olej sa dá využiť na celé telu, či už ako balzam na pery, hydratácia pre celé tele, olej na spevnenie vlasov, odličovač alebo ako antibakteriálne liek na akné.